Najlepší celodenný výlet s deťmi je taký, kde sa im dopraje patričná dávka voľnosti a páči sa im taká zábava, kde sa môžu spontánne prejavovať. Aby boli aj rodičia spokojní a nemuseli bojovať s  nepohodlím,  pripomíname, čo si vziať na výlet. Deti toho ku šťastiu veľa nepotrebujú. Keď chcete, aby bol aktívny odpočinok zážitkom pre celú rodinu a výlet sa nezmenil na pohromu, buďte trochu predvídaví. Predstavte si vaše deti, ako práve mimo domov dokážu prekvapiť svojou bezprostrednosťou. Stačí okamih a už sú v potoku, v mláke, či lezú tam, kam sa dospelým veľmi nechce. 

 

Čo si nezabudnúť na celodenný výlet s deťmi?

Doprajte im voľnosť aj tým, že do batoha zbalíte pár vecí navyše, a je pri tom jedno, či idete do hôr alebo na prehliadku hradu. Prinášame vám 7 tipov a rád, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Celodenný výlet s deťmi do prírody je skvelý, ale nezabudnite na nasledovné:

 

1. Vhodná obuv je základ

Keď sú hlavným „dopravným prostriedkom“ nohy, tak dobré topánky sú základom vydareného výletu. Na nich snáď záleží najviac. Vo vhodných topánkach prejdete vy a vaše deti ďaleko viac, ako v nepohodlnej obuvi. Pre účely turistiky si zvoľte pevnú obuv, ktorá zvládne náročnejší aj kamenistý terén.

 

2. Náhradné oblečenie pre spontánne deti

Pokiaľ máte zdravo neposlušné deti, ktoré radi objavujú svet a láka ich každý potok, či mláka, zbaľte im na výlet aj náhradné oblečenie (samozrejme aj s náhradnými topánkami). Deťom tak doprajete viac slobody a vy predídete zbytočnému rozčuľovaniu sa, že vás neposlúchli a vy im teraz nemáte čo obliecť.

 

3. Keby začalo pršať

Dážď deťom zvyčajne nevadí. Rodičia si však v prípade nečakanej zmeny počasia často robia starosti, aby dieťa nezmoklo a následne neochorelo. Navyše, nikomu nie je príjemné mať na sebe mokré veci. Tenký pršiplášť je ľahučký a zaberie minimálny priestor, preto je vhodnejší ako dáždnik.

 

4. Aby slnko hrialo, ale nespálilo

Šiltovky, pokrývky na hlavu, slnečné okuliare a opaľovací krém. Ani tieto veci by nemali chýbať medzi tým, čo si so sebou pribaliť na výlet. Nielen na kúpalisko, ale aj na prehliadku mesta, do Donovalkova či na túru. Slnko sa v lete dostane všade a aby vás a vaše deti nespálilo, treba sa pred ním chrániť.

 

Celodenný výlet s deťmi v prírode

 

5. Extra fľaša s vodou príde vhod

Tu platí pravidlo, že radšej viac tekutín ako jedla. Za horúceho počasia, aj keď idete do hôr na túru, si so sebou vezmite o jednu fľašu vody naviac ako predpokladáte, že vypijete. Hlavne na také miesta, kde si nie ste istí tým, že nájdete zdroj pitnej vody. Zväčša sa vypije všetka voda do poslednej kvapky a neraz príde vhod.

 

6. Plienky na kúpanie

Rodičov často nenapadne, že na niektorých kúpaliskách je potrebné, aby malé deti mali kúpacie plienky v bazéne. Každé kúpalisko má svoje vlastné pravidlá, aby vás neprekvapili a mohli ste si užiť kúpanie, pribaľte malým deťom plienky na kúpanie.

 

7. Detský batôžtek ako výpomoc pre rodičov

Aby ste všetko nemuseli niesť vy, vystrojte svoje deti, ktoré sú staršie ako tri roky, batôžkom. Mal by vážiť maximálne 10 percent hmotnosti dieťaťa. Napríklad keď váži vaše dieťa 15 kilogramov, viete mu do batôžku pribaliť pollitrovú fľašu s vodou, jabĺčko, pršiplášť aj náhradné topánky. Nemusíte sa báť, že by ste ho nosením batohu zaťažovali. Práve naopak. Dodáte mu pocit dôležitosti, spolupatričnosti aj dôvery, že unesie na pleciach to, čo nutne potrebuje na cestu.

 

Užite si celodenný výlet s deťmi do prírody naplno! 🙂