Deti milujú maľovanie a keď ich k tvoreniu vedieme od malička, rozvíjame v nich kreatívneho ducha aj smerujeme k tomu, aby sa hrali prirodzeným spôsobom, čo je základnou filozofiou hlavného mesta detí Donovalkovo, kde práve maľovanie na tvár je jednou z atrakcií.

Počítače, tablety a moderné telefóny akoby vytláčali z detstva našich detí formu prirodzenej zábavy. Napriek tomu si každý rodič želá, aby jeho dieťa nepohltili moderné technológie či umelá zábava a zažívalo to, čo bolo pre nás dospelých v detstve prirodzené.

Maľovanie na tvár je pre deti zábava. Hrať sa s hračkami, baviť sa, naháňať sa, smiať sa aj tvoriť. Pokiaľ chceme podporovať naše deti v tom, aby trávili viac času spontánnou zábavou, mali by sme byť aspoň niekedy súčasťou ich hry.

 

Hrať sa s farbami

Deti radi maľujú, kreslia, hrajú sa s farbami. A je im vlastne jedno, či sa ich dielo bude niekomu páčiť. Hlavné je, že majú pri tom zábavu a radosť z tvorby. A keď tú hru môžu zdieľať a zažívať so svojimi rodičmi, je z toho nádherný tvorivý proces plný smiechu, radosti aj zábavy. Maľovanie na tvár síce nie je typickou aktivitou, ktorou by sa deti doma zamestnávali, ale čo keby ste ju zaradili do programu? Nielen v priestore vášho domova, ale stali priamymi účastníkmi tejto činnosti, ktorá je zábavou, relaxom ale aj takou tvorivou liečivou silou? Nechajte sa inšpirovať umelcami, ktorí na verejných podujatiach vytvárajú z tváričiek vašich ratolestí motýle, mačičky, slniečka, či supermanov a spidermanov. Nemusíte sa obávať, talent pri tom nepotrebujete.

 

Maľovanie na tvár zvládne každý

Stačí sa nechať vtiahnuť do hry a riešiť to tak, ako deti. Nejde o výsledok, ide o proces. Teda o zábavu. Na internete nájdete mnoho jednoduchých námetov. Skutočne stačí predloha a vy už len kreslíte na tvár, čo vidíte. Umelecké dielo z toho asi nebude, ale kto vie, možno objavíte v sebe talent, ktorý vo vás len dlho driemal. Radosť z toho, čo na namaľujete na tvári vášho dieťaťa, vytvorí úsmev na jeho aj na vašej tvári. Ten pocit stojí za to a hovorí sa, že radosť z tvorenia lieči, má veľmi pozitívny vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie.

 

Nielen na narodeninovú párty

Deti potešíte, keď v rámci narodeninovej oslavy vymaľujete tváričky nielen im, ale aj ich kamarátom. Nemusíte však čakať, kým vaše dieťa bude mať párty, maľovanie na tvár môže zažiť „generálku“ aj počas bežného popoludnia.

 

Farby na tvár, kde ich kúpiť?

V niektorých papiernictvách alebo kreatívnych potrebách ich mávajú bežne.  Pokiaľ vo vašom meste niet obchodu, kde by ste ich zohnali, pomôže google. Stačí hodiť do vyhľadávača „farby na tvár“ a vyhodí vám hneď niekoľko možností.

 

Šikovné mamičky si vyrobia farby aj doma

Byť pre dieťa tvorivou inšpiráciou, je snom mnohých rodičov. Odovzdať mu potenciál, aby sa dokázalo vynájsť v každej situácie, môžete podporovať aj tým, že nebudete všetko kupovať, ale vytvoríte si to doma po svojom. Farby na tvár, ktoré si podomácky vyrobíte, nebudú možno také dokonalé, ale poslúžia k farebnej zábave a splnia svoj účel. Deti budú mať radosť a vy s nimi strávite nádherný čas v uvoľnení.

 

Postačí múka, voda, potravinárske farbivo a kontúra na oči

Keď zmiešate 100 ml vody, 4 mierne kopcovité polievkové lyžice múky a pridáte potravinárske farbivo, vznikne vám farebná zmes. S tou veľmi línie neurobíte, ale na tie môžete použiť svoju kontúru na oči. Pomôže aj dekoratívna kozmetika, farebné ceruzky, či očné tiene a rúž na pery. Spolu s nimi dokážete namaľovať skutočne krásne obrazy a hlavne vytvoriť tie najkrajšie úsmevy na svete. Keď vám domáca farba zostane, môžete ju odložiť do chladničky, kde vydrží zavretá v sklenenom pohári aj 2 týždne. Použiť sa dá aj na papier ako prstová farba pre deti.

 

Pokiaľ si ešte stále netrúfate…

…príďte sa pozrieť do Donovalkova. Práca animátoriek vás možno povzbudí. Uvidíte, ako jednoducho a za pár minút zmenia farbami vaše deti na ich obľúbené zvieratká či hrdinov. Maľovanie na tvár je zdarma v cene vstupného a deti sa ho môžu zúčastniť denne medzi 11,00-13,00 a 14,00-16,00. Vyberú si z galérie, čo by chceli na tvár či telo namaľovať. Komu by nestačila ponuka, môže si vlastné predstavy nakresliť na papier a šikovné ruky animátoriek ich odborne prekreslia priamo na kožu.

 

Maľovanie na tvár v Donovalkove.