Aktívna rodinná dovolenka na Donovaloch znamená nielen návštevu miestnych atrakcií, medzi ktoré patrí aj naše mestečko pre deti Donovalkovo, ale aj  turistiku a  výlety s deťmi do blízkeho okolia. Alternatív je veľa, našťastie si je z čoho vyberať a my máme pre vás niekoľko tipov.

Rodičia na dovolenke všeobecne často riešia otázku, kam s deťmi na výlet, aby to ich ratolesti zvládli (alebo oni s nimi) a zároveň to bolo pre nich zaujímavé a výlet priniesol nielen im, ale aj celej rodine nezabudnuteľný zážitok. Pokiaľ prídete do tohto krásneho prostredia na dlhšie, určite vám odporúčame okrem miestnych atrakcií spoznávať okolie. Návšteva Hlavného mesta detí Donovalkova vám môže zabrať niekoľko hodín, aj celý deň. No čo so zvyšným časom? Výlety môžete podnikať po svojich, ale aj autom do neďalekých regiónov.

 

Turistika s deťmi

Všetko závisí od toho, aké zdatné deti máte, koľko majú rokov a samozrejme, aká je vaša kondícia. Turistických chodníčkov je tu veľa. Niektoré slúžia skôr ako prechádzka lesom a lúkami, iné sú zas náročnejšie a uspokoja skúsených turistov. Pokiaľ máte malé deti a vy sami si želáte v prírode zrelaxovať, vyberte sa na úpätie južných svahov Nízkych Tatier na Kalište. V nadmorskej výške 924 metrov nájdete pozostatky vypálenej osady, ktorá je dnes vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. Jej osud je prozaicky smutný, koncom druhej svetovej vojny 18. marca 1945 ju stihli nemecké vojská zničiť a tí, ktorí útok prežili, sa vysťahovali.

 

V dvoch domčekoch tu nájdete expozíciu múzea SNP pod názvom Partizánska republika a nový pamätník. Lokalitou vás prevedie náučný chodník s názvom Ako žili Kališťania, na ktorom je 17 informačných tabúľ. Z Donovál sa dostanete na Kalište pohodlne po žltej značke, trasa je dlhá 4-5 kilometrov, závisí, odkiaľ budete vychádzať.

 

Náročnejšiu turistiku s krásnymi výhľadmi vám zaručí červená značka po Ceste hrdinov SNP, ktorá je mimochodom najdlhšia slovenská turistická trasa, meria 760 km. Dostanete sa po nej na Kozí chrbát a užijete si hrebeňovku s krásnymi výhľadmi na Nízke Tatry. Zelená značka vás povedie zas náučným chodníkom lesmi aj pasienkami na Šachtičky a dozviete sa zaujímavosti o ochrane prírody a využívaní krajiny človekom. Túto trať zvládnu staršie školopovinné deti.

 

Každopádne, krátke prechádzky do lesa tu môžete podnikať do všetkých svetových strán a užívať si tak horský vzduch.

Dedinka Kalište

Pozostatky osady Kalište

 

Smerom na Liptov

Rodinný výlet do blízkeho okolia si môžete spraviť aj autom. A to hneď do dvoch strán. Keď sa vyberiete na Ružomberok smerom na Liptov, zastavte sa v bývalých kúpeľoch v Korytnici, kam sa chodil liečiť aj cisár František Jozef. V horúcich letných dňoch sa tu môžete schladiť a osviežiť najstudenšou liečivou vodou na Slovensku. Nájdete tu aj reštauráciu s terasou a vonkajším detským ihriskom, kde si môžete vychutnať kávu, zatiaľ čo sa vaše deti budú hrať.

Korytnica Kúpele

Bývalé kúpele v Korytnici

 

Keď sa vyberiete z Korytnice ešte bližšie k Ružomberku, tak hneď na začiatku dediny Biely Potok vás nasmeruje tabuľa na Vlkolínec, odkiaľ môžete podniknúť nenáročnú túru na Malino Brdo, čo vám s deťmi bude trvať asi hodinu hore.

 

Z Bieleho Potoka sa dostanete aj na Jazierské travertíny. Keď z hlavnej cesty odbočíte na Vlkolínec, prejdete cez most, kde vás smerovacia tabuľa bude navádzať k Národnej kultúrnej pamiatke, ale vy odbočíte presne opačným smerom doľava, tak za necelý kilometer sa dostanete k prekrásnemu prírodnému skvostu. Odtiaľ sa pešo dostanete aj k Brestovskému vodopádu, trasu dlhú necelé tri kilometre zvládnu taktiež deti.

 

Smerom na Banskú Bystricu

Nádherný výlet vhodný pre rodiny s deťmi vám ponúka Špania dolina, bohatá na históriu baníctva a tradičnú architektúru. Lákadlom jekrásna príroda a magická Kaplnka Božieho hrobu zo 17. Storočia. Je zmenšenou replikou Božieho hrobu v Jeruzaleme. Ako jediná z mnohých sa v našej krajine zachovala až dodnes a pokiaľ chcete, môžete tu potichu vysloviť svoje priania, ako by ste urobili na akomkoľvek pútnickom mieste.

 

Smerom na Banskú Bystricu sa môžete zastaviť na Starých Horách, ktoré sú presláveným pútnickým miestom a zájsť si tam po liečivú vodu, či navštíviť Baziliku Minor Panny Márie.

 

Obľúbenou destináciou na výlet s deťmi je týmto smerom aj Harmanecká jaskyňa. K nej sa je možné dostať náučným turistickým chodníkom z parkoviska v Harmanci. Trasu k jaskyni zvládnu aj menšie deti a keby nevládali, je možné si oddýchnuť po ceste.

Harmanecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa