Častou prekážkou, ktorá bráni rodičom naplno si užívať dovolenku s deťmi, býva stres z nepredvídateľných udalostí. Žrútom pohody je aj mrzuté či plačlivé dieťa. Aby vás stresové situácie zbytočne neuberali o radosť či zábavu, prinášame vám niekoľko rád ako predísť stresu a vďaka jednoduchým opatreniam ho mať pod kontrolou.

Donovaly ponúkajú množstvo zábavy a atrakcií pre celú rodinu a tým aj možnosť prežiť perfektnú rodinnú dovolenku. Zábavné parky pre deti ako Hlavné mesto detí Donovalkovo, Habakuky, či Myšiačikov vodný svet sa starajú o to, aby si to užili rovnako deti ako ich rodičia. O vnútornú pohodu sa však musíte postarať vy sami. Keď si chcete užiť dovolenku s deťmi bez stresu a oddýchnuť si na nej, treba len dodržať niekoľko základných pravidiel a mať po ruke, čo treba.

 

Dbajte na režim

 

Na dovolenke zvyknú rodičia poľavovať v návykoch, na ktoré je dieťa bežne zvyknuté. Mnohí nevedia, že aj malá zmena v režime môže narušiť pohodu dieťaťa a ovplyvniť tak jeho náladu ako aj dovolenkovú atmosféru. Preto je dôležité, aby sa dodržiaval čas, kedy dieťa vstáva a chodí spať, kedy je zvyknuté raňajkovať, obedovať či večerať aj na dovolenke. Samozrejme, že menšie odchýlky sú v tolerancii. Každopádne platí, že najedené a dobre vyspaté dieťa nemá dôvod, pokiaľ je zdravé, byť nepokojné, zatiaľ čo hladné dieťa so spánkovým deficitom dokáže potrápiť rodičov svojou mrzutosťou a nerozveselia ho ani atrakcie či bohatý program.

Tip: Niektoré deti berú výkyvy každodenných stereotypov úplne normálne, iné reagujú únavou, nervozitou alebo sú viac plačlivé. Majte na pamäti, že je to v poriadku a že dieťa má na takéto prejavy nárok. Keď už dôjde k narušeniu jeho rovnováhy, nerobte z toho zbytočne vedu. Doprajte dieťaťu extra dávku pochopenia, snažte sa to vydržať bez kriku a zachovať chladnú hlavu a ďalší deň pokračovať v bežných návykoch.

 

Majte po ruke „vrecko prvej pomoci“

 

Odreté koleno, úpal, nevoľnosť, poštipnutie hmyzom, spálenie sa na slnku. Nech by sa rodičia akokoľvek snažili predísť týmto záležitostiam, ktoré znepríjemňujú dovolenku, úplne to nejde. Nepredvídateľné udalosti proste patria k dovolenke a netreba si kvôli nim vytvárať zbytočný stres. Nápomocné je preto „vrecko prvej pomoci“, v ktorom by nemal chýbať repelent, opaľovací krém, leukoplast, vreckovky a fľaša vody. Noste ho so sebou vždy a všade, veľa miesta nezaberie, ale v prípade potreby dokáže dopriať pokoj v hlave.

Tip: Prírodný repelent si viete vyrobiť v predstihu aj doma, na internete nájdete niekoľko receptov. Takýto prípravok slúži nielen ako odpudzovač hmyzu, možno ho použiť aj ako dezinfekciu a ošetriť ním drobné ranky.

 

Náhradné oblečenie prispieva k zábave

 

Doprajte deťom na dovolenke kus slobody. V prírode ich nechajte poliezť tam, kam vám by sa nechcelo a to aj s tým rizikom, že dole sa budú šúchať po zadku a zašpinia si nohavice. Dovoľte im vojsť do potoka, nechajte ich skočiť do mláky. Deti sú bezprostredné a takéto zážitky sú pre nich nezabudnuteľné. Aby to nebolo pre vás rodičov nepohodlné a užili ste si zábavu s vašimi deťmi, majte po ruke náhradné oblečenie.

Tip: Dieťa staršie ako tri roky môže pokojne nosiť batôžtek na chrbte bez toho, aby to malo negatívny vplyv na vývin jeho chrbtice. Náhradné veci ako tričko, nohavice a ponožky si tak môže odniesť samo. Pokiaľ je staršie, v pohode si ponesie aj náhradné topánky.

 

Spokojný rodič – spokojné dieťa

 

Táto rovnica platí na sto percent, keď je dieťa najedené a vyspaté. Spokojní rodičia jednoducho nemajú dôvod mať nespokojné deti. K tej spokojnosti sa však treba dopracovať, je to dlhodobejší proces. Na dovolenke však môžete vypnúť od každodenných problémov a hlavne bude fajn, keď dokážete prestať myslieť na prácu a na to, čo bude, keď prídete z dovolenky. Deti vnímajú, keď si rodičia robia starosti a potom sa rodičia čudujú, prečo sú ich deti nepokojné.

Tip: Dovolenka je na to, aby sme si s deťmi poriadne užili zábavu a zároveň si oddýchli. Pri každej myšlienke na prácu si povedzte, že teraz nie, teraz oddychujeme a zabávame sa, lebo máme na to právo a aj tak z tohto miesta neovplyvníme to, čo bude po tom, ako sa vrátime z dovolenky.