Donovaly sú nielen centrom turistiky a rajom pre rodiny s deťmi, ale za posledné roky sa stali takou malou mekou pre cyklistov, ktorých na tomto mieste lákajú cyklotrasy vedúce do všetkých svetových strán. Sú stvorené pre náročných športovcov ako aj začínajúcich cyklistov.

Donovaly prekvapujú rok čo rok a ponúkajú stále nové atrakcie. Turistické stredisko sa intenzívne rozrastá vo svojich možnostiach a po roku 2011, kedy sa na Donovaloch obnovili pôvodné cyklotrasy a vytvorili nové, tu vznikol taký malý raj aj pre cyklistov. Už nejedného rekreanta zlákal k vášni k cykloturistike, ku ktorej je príroda v tomto kraji povolaná.

 

Devízou je výber cyklotrás

Na tomto mieste je vám k dispozícii až 42 cyklotrás, ktorými môžete brázdiť krížom kráž po okolí a zažívať turistiku na dvoch kolesách. A je pri tom jedno, či ste zdatný alebo rekreačný cyklista. Vybrať si tu totižto môžete trasu, ktorá zodpovedá vašej kondícii ako aj nárokom. Rozhodnutie sa pre malý alebo veľký okruh, kratšiu či dlhšiu cyklotrasu, je len na vás. Dokopy tu však môžete prejazdiť 375 kilometrov. To je v skutku slušné číslo celkovej dĺžky cyklociest a zároveň ideálne pre aktívnu dovolenku na bicykloch.

 

Vhodné aj pre rodiny s deťmi

Cyklotrasy sú dobre značené a uspokoja náročných športovcov ako aj amatérov.  Čas, za ktorý ich prejdete, trvá na horskom alebo cestnom bicykli od jednej až do ôsmich hodín. Devízou je, že tu nájdete trasy, ktoré sú vhodné pre rodiny s deťmi aj seniorov. Terény sú rôzne, asfalt striedajú kamenisté cestičky, rovinu zas strmáky, ale aj príjemné zjazdy. Trasy vedú poľnými „uličkami“ aj lesnými chodníkmi.

 

Požičovňa bicyklov je dispozícii

Jediné, na čo musíte dbať pri výbere trasy, je náročnosť, ktorá si buď vyžaduje alebo nevyžaduje dobrú cyklistickú výbavu. Aj na toto sú však Donovaly pripravené. Viete si tu v požičovni bicyklov prenajať kvalitný bicykel na hodinu, ale aj na celý deň, či týždeň. Počítajte aj s dobrými službami pre cyklistov v mnohých ubytovacích zariadeniach.

 

Z Banskej Bystrice cyklobusom

Medzi najobľúbenejšiu cyklotrasu patrí trasa Donovaly – Šachtička –Banská Bystrica. Trasu cez Polianku do Šachtičky zvládnu aj amatéri. 13,6 kilometra dlhý cyklochodník zaberie približne 2 hodiny jazdy. Tí zdatnejší ju môžu absolvovať celú až do Banskej Bystrice a odtiaľ sa na Donovaly vrátiť cyklobusom, ktorý premáva počas sezóny od mája do septembra aj v nedeľu či sviatky.

 

Na Korytnicu a odtiaľ CykloKorytničkou do Ružomberka

Ďalšia obľúbená trasa vedie z Donovalov na Korytnicu, odkiaľ sa môžete dostať CykloKorytničkou pohodlne do Ružomberka. Túto trasu milujú rodiny s deťmi ako aj sezónni cyklisti. Vedie síce popri hlavnej ceste, no dá sa z nej odbočiť na Jazierské travertíny či Brankovský vodopád, čo zvládnu aj deti. Tí vytrvalejší si môžu spraviť väčšiu zachádzku a „odskočiť si“ na bicykli napríklad na Vlkolínec.

 

Pozor na uzáveru cyklotrás

Nezabudnite sledovať, či niektorá z cyklotrás nie je uzatvorená. Na jeseň od 1.9. až do 15.9. zvykne byť niekoľko trás na Donovaloch zatvorených kvôli poľovníckej sezóne.

 

Donovaly s deťmi na bicykli