Kreativita je vzácnym darom, pričom drieme v každom dieťati aj v dospelom. V úlohe rodiča urobíme najlepšie, keď začneme svoje deti podporovať v tvorivosti už od útleho veku. Je to veľmi jednoduché a zároveň prirodzené. Navyše, tvorivé dieťa sa nikdy nenudí a vynájde sa v každej situácii.

Donovalkovo sme vytvorili preto, aby sme podporovali deti v kreativite. V hlavnom meste detí majú otvorené možnosti. K dispozícii sú nielen atrakcie a množstvo hračiek, s ktorými sa môžu hrať na čerstvom vzduchu. Prínosom je priestor, ktorý sa nachádza na čerstvom vzduchu a sám o sebe dýcha tvorivosťou. Deti sa tu môžu hrať skrývačky, schovávačky, imitovať hrdinov z filmov, čo sú v skutku činnosti, ktoré podporujú kreativitu. Navyše tu deti nájdu aj tvorivý detský kútik, kde si môžu kresliť, vymaľovávať, či vystrihovať z farebného papiera. Takýto kútik je niečo, čo by nemalo chýbať ani doma.

 

Kreatívneho ducha máme v sebe všetci

Mnohí si o sebe myslia, že sú málo kreatívni alebo že nemajú v sebe štipku tvorivej nátury. To ale nie je pravda. V každom z nás drieme tvorivosť. Stačí ju naozaj len objaviť. S deťmi to ide rýchlo. Ak doma nemáte zrovna rodeného tvorcu a ani vy sami nie ste veľmi tvoriví, nevadí. Jednoduchými krokmi to s dieťaťom zvládnete. V princípe je to skutočne ľahké. Začať možno tým, že dieťaťu vytvoríte miesto na tvorenie.

Kreatívny detský kútik je miesto, v ktorom dieťa vždy nájde to, z čoho môže niečo vytvoriť. Pastelky, biely papier na kreslenie, farebné papiere, omaľovánky, detské  nožnice či  vyrezávačky a lepidlo je základ. Stačí to k tomu, aby si dieťa kedykoľvek počas dňa sadlo za stolík a robilo to, na čo má práve náladu. Niekedy je to kreslenie, inokedy zas vystrihovanie alebo lepenie. Avšak prvým krokom je, aby ste si s ním do toho detského kútiku pre začiatok nachvíľu sadli a ukázali mu, ako na to. Potom vás už dieťa ku tvoreniu veľmi nebude potrebovať. A to je cieľom. Nechať dieťa tvoriť tak, ako sa to páčilo jemu a do jeho výtvorov mu nezasahovať.

 

Tvorte z toho, čo je po ruke

Do kreatívnych pomôcok nemusíte veľa investovať. Práve naopak. Vždy je čosi po ruke, z čoho je možné niečo vytvoriť a zároveň viesť deti k tomu, aby sa vynašli v akýchkoľvek podmienkach. Napríklad také rolky z toaletného papiera sa nájdu v každej domácnosti. Z roliek sa dá vyrobiť všetko možné, aj darčeková krabička na bonbón. Na internete nájdete množstvo inšpirácií. Dieťa takto podporíte nielen v kreativite, ale aj v jemnej motorike pri práci s nožnicami a lepení.

Podnecovať deti v kreativite a v tom, aby tvorili z toho, čo je, môžete aj slovne. Výborným miestom je kuchyňa, kde sa varí. Vezmite svoje dieťa niekedy do kuchyne a položte otázku. Čo ideme dnes uvariť? Otvorte chladničku a nahlas rozprávajte, čo v nej vidíte a nechajte, aby sa dieťa zapojilo. Spolu vymýšľajte, čo by ste mohli z toho, čo je k dispozícii, použiť na prípravu večere.

 

Príroda podnecuje tvorivosť

Každé ročné obdobie prináša kopec podnetov a inšpirácií k tvorivosti. Vezmite dieťa do prírody a nechajte ho, aby si nazbieralo kamienky, šišky, gaštany. Naučíte ho tak, že keď chce tvoriť, vždy je z čoho. Vonku vám postaví z kamienkov domček pre slimákov a doma vám zas z tohto prírodného materiálu vyrobí krásne sezónne dekorácie.

 

Máte doma rodeného tvorcu? Usmernite ho!

Chcete vedieť, či máte doma rodeného tvorcu? Je to dieťa, ktoré neustále niečo vymýšľa. Dokáže sa hrať aj s normálnymi hračkami, no tie ho veľmi nezaujímajú. Potrebuje neustále niečo nové, vyrába si hračky z kartónov a z toho, čo nájde v skrini. Použije aj starú papuču, ktorú už nenosí. K tomu vyrábaniu vás veľmi nepotrebuje, akurát príde, či mu môžete pomôcť niečo zalepiť alebo uviazať. Vaša domácnosť je galériou jeho výtvorov a vy máte niekedy pocit, že sa z toho raz zbláznite. Nezúfajte. Kreativitu u neho netreba rozvíjať ani podporovať, lebo jej má na rozdávanie. Potrebuje akurát usmerniť, ktorým smerom sa vybrať.

Chlapček idúci po ceste v donovalkove popri stánku s rôznymi aktivitami pre deti.